GFRC Nedir?

Cam elyaf betonarme (GFRC) hakkında henüz bilgi sahibi değilseniz, olmanız gerekir. GFRC birçok uygulama ile özel bir beton şeklidir. Eşsiz özellikleri ve gerilme dayanımı sayesinde cephe duvar panelleri, şömine etrafı, makyaj tezgahları ve beton tezgahlar oluşturmak için etkili bir şekilde kullanılabilir. GFRC'nin faydalarını gerçekten anlamanın en iyi yollarından biri, bu eşsiz bileşiğe daha derinlemesine bakmak gerekir.

GFRC, çok daha zayıf olmasına rağmen doğranmış cam elyafına (tekne gövdeleri ve diğer karmaşık üç boyutlu şekiller oluşturmak için kullanılan tür) benzer. İnce kum, çimento, polimer (genellikle akrilik polimer), su, diğer katkılar ve alkali-dirençli (AR) cam elyaflarından oluşan bir karışım birleştirilerek yapılmıştır. Pek çok karma tasarım çevrimiçi olarak kullanılabilir, ancak tüm kullanılan malzemelerde ve oranlarda benzerlik paylaştığını göreceksiniz.

Portland çimentosu, ince agrega, su, akrilik ko-polimer, cam elyaf takviye ve katkıların bir bileşimidir. Cam elyaf, çelik takviyenin geleneksel betonda yaptığı gibi, betonu güçlendirir. Cam lifi donatı, normal betondan çok daha yüksek esneme ve çekme dayanımı olan ve ince duvarlı döküm uygulamalarında kullanılmasına izin veren bir ürünle sonuçlanır. GFRC, neredeyse sınırsız şekillere, renklere ve dokulara dökülebilen hafif, dayanıklı bir malzemedir. GFRC'yi imal etmek için kullanılan iki temel işlem vardır. Püskürtme prosesi ve Premiks prosesi. Premiks prosesi ayrıca sprey premiks, döküm premiks, pultrusion ve el döşeme gibi çeşitli üretim tekniklerine ayrılır. Premix GRC, titreşimle sıkıştırılabilir veya kendiliğinden yerleşen GRC karışımı kullanılarak üretilebilir. Seçilen yöntem normal olarak dayanıklılık gereksinimleri, kalıbın boyutu, mimarların özellikleri vb. Faktörler tarafından belirlenir. Genel bir kural olarak, bina giydirme panelleri gibi daha büyük nesneler normalde "püskürtülür", küçük eşyalar  daha çok "premiks" GRC yöntemi kullanılarak üretilir.

 

Püskürtülen GRC genellikle premiks titreşimli döküm GRC'den daha güçlüdür. Bunun nedenleri, ilk olarak % 5 - 6 oranında bir elyaf içeriğinin elde edilmesinin mümkün olduğu ve ön karışım GRC'nin % 3 - % 3,5 ile sınırlandırılmış olmasıdır. İkincisi, püskürtme GRC genellikle premiks GRC'den daha düşük su içeriğine sahiptir.

BetonKonsept olarak bu işlemleri Türkiye’de yapabilen ve yapma potansiyeline sahip olan sayılı firmalardan birisi olarak, her gün üretim ve teorik bilgimizin üzerine koyarak büyümeye devam etmekteyiz. Beton Saksı yapımı ile başlayan serüvenimizde sıra beton masa, beton küvet, beton lavabo, beton abajur gibi ürünlere geldi.

 

 

 

 

 

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR