Beton Saksı Dökümünde Çatlamaların Giderilmesi

Beton saksılar yaparken, ara sıra bitmiş parçanızda ortaya çıkan çatlak ve çatlakları keşfedebilirsiniz. Çoğu zaman bu çatlaklar yüzeyseldir ve saksılarınızın gücünü ve dayanıklılığını büyük ölçüde etkilemeyecektir. Ancak, kusurlardan arındırılmış en iyi ürünleri üretmek istediğinizi anlıyoruz ve bu nedenle bu makalede, döküm sırasında veya sonrasında meydana gelebilecek birkaç çatlamanın nedeni ve bunların nasıl önleneceği açıklayacağız.

 
https://www.betonkonsept.com/beton-buddha-saksi

İlk önce, iki yaygın çatlak tipini tanımlayalım:

Dökme ve donma sırasında veya hemen sonrasında meydana gelen çatlama

Bu iki konunun hangisini ele almak istediğinizi belirleyin ve bu bölüme atlayın. Bu tip çatlakların çok farklı iki nedeni vardır ve ayrı ayrı ele alınmaları gerekir.

 

Betonunuzu Döküp kuruduktan  sonra Oluşan Çatlama

Bu, insanların yaşayacağı en yaygın çatlama türü. Bu aşamada çatlamaların daha büyük şekillerde gerçekleşmesi daha olasıdır. 13 cm veya altındaki küçük şekillerimizin çoğu hiçbir zaman çatlama deneyimi yaşamaz. Bununla birlikte, 13 cm’den büyük şekillerin, çatlamayı önlemek için uygun şekilde iyileştirilmesi gerekecektir. Sertleşme sırasında çatlama için 7 genel neden tanımladık:

1. Beton karışımında çok fazla su kullanılmış olabilir

(Bir daha ki sefer ekleyeceğiniz suyu azaltmayı deneyin. Karışımınızı her seferinde tartın ve sonuçların kaydını tutun. Hala akıcı halde kalırken betonun mümkün olduğunca az su kullanmasını istiyoruz.

 

2. Beton yeterince uzun süre karıştırılmamış

(Karışımı dökmeden önce daha uzun süre çalışarak homojen ve pürüzsüz olmasını sağlayın)

 

3. Beton çok hızlı bir şekilde kurutulmuş olabilir.

(Daha yavaş kuruma çatlama olasılığı daha düşüktür. Rapidset’in “SET CONTROL” gibi bir kür kontrol katkı maddesi kullanarak ve ıslak betona az miktarda ekleyerek dondurmayı yavaşlatın, ardından karıştırın, sonra dökün)

 

4. Kullanılan su çok sıcak olabilir

(Sertleşme işlemini daha da yavaşlatmak için SOĞUK su kullanın)

 

5. Ortam sıcaklığı çok sıcak

(Sıcak sıcaklıklar betonun daha hızlı kurumasına neden olur. Çatlamayı en aza indirmek için daha soğuk bir ortamda döküm yapmayı deneyin. İdeal olarak 15 * C - 25* C arasında olabilir.)

 

6. Beton karışımında agrega eksikliği

(Beton karışımında yeterince kum veya taş yoksa beton kolayca çatlayabilir. Karışımınız çoğunlukla veya tamamen çimento veya harç ise, karışımın çatlayamayacağı çömlekler elde edene kadar artan miktarlarda kum eklemeyi deneyin.

 

7. Çok fazla pigment veya diğer katkı maddeleri

(Akış Kontrol ajanları, set kontrolü veya renklendirici pigmentler gibi diğer katkıların tümü beton kürlerini etkileyebilir. Aşırı kullanılırsa bu katkı maddelerinin herhangi biri istenmeyen çatlamalara ve diğer kusurlara neden olabilir.)

Optimum Performans İçin Islak Sertleşen Beton

Çatlama riskini daha da azaltmak için beton parçalarınızı ıslatınız. Esasen ıslak bir kürlenme, betonun üst yüzeyini dökmeden sonra en az 1 saat ıslak tuttuğunuz yerdir. Bu, nemin tekrar betona ilave edilmesine yardımcı olur ve buharlaşma ile su kaybını daha da azaltır. İlk önce kalıbınızı normalde olduğu gibi dökün ve betona su püskürtmeden önce 5-15 dakika bekleyin. Derhal su uygularsanız, kürleme işlemini yavaşlatacak ve potansiyel olarak kötü bir yüzey kalitesiyle bitebileceksiniz. Üst yüzey parlaklığını kaybedinceye kadar bekleyin, sertleşme işlemine başlarken üst taraf kurumaya başlayacaktır! Hafifçe kuruduğunda, suyla yıkayın ve suya batırılmış bir bez ile örtün. Kalıbın açıklığı tamamen örtülmelidir. Kürün asgari 1 saat bekletilmesini sağlayın (tüm çimento için… kürlenme süreleri beton karışımınıza bağlı olarak değişir.) Ve ardından kalıptan normal şekilde alın.

 

Ve hepsi bu! Bunlar, yetiştiricilerinizdeki çatlamalarla mücadele ederken anlaşılması gereken birkaç faktördür. Burada sunulan bilgiler ile herhangi bir çatlama veya sertleşme sorununu ortadan kaldırabilirsiniz. Kusurlar devam ederse, lütfen bizimle e-posta yoluyla iletişime geçmekten çekinmeyin veya rehberlik için www.betonkonsept.com a ulaşın.

 

 

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR